Firma, Organizacja

Czas na urlop – 12 warunków dobrego wykorzystania urlopu

Sezon wakacyjny w pełni więc urlop to teraz najczęściej poruszany temat w biurowej kuchni i podczas przerw kawowych. Dyskusje raczej dotyczą destynacji, pomysłów na urlop oraz wspomnień z poprzednich lat. Trwa prawdziwa wakacyjna giełda a w mediach społecznościowych rankingi i wyścig na najbardziej odlotowe wakacje. Coraz częściej zapominamy o istocie urlopu czyli jak wypoczywać by wrócić wypoczęty i naładowany. Dlatego dzisiaj o urlopie i wypoczynku oraz o przygotowaniach do urlopu by ten był udany i efektywny.

Dowiedz się dlaczego wypoczynek jest tak ważny dla każdego z nas. Poznaj najpierw 5 porad jak przygotować się do urlopu a następnie poznaj 6 warunków efektywnego wypoczynku i udanego urlopu.

Nie będzie ani o egzotycznych miejscach ani o niesamowitych przeżyciach, nie będzie to też kolejny poradnik jak zorganizować odlotowe wakacje. Będzie za to wiele cennych uwag jak przygotować siebie i firmę do okresu urlopowego. Podpowiem też kilka pomysłów które sprawią że po urlopie wrócimy wypoczęci i z czystą głową. Nie jest tajemnicą że dobry urlop to same korzyści i to dla wszystkich.

  • Pracownikom pozwala odzyskać równowagę (na jakiś czas), oraz zachować zdrowie fizyczne i psychiczne.
  • Naszym bliskim daje spokój i harmonię m.in. dzięki niższemu poziomowi naszego stresu.
  • Korzysta też nasza firma bo odzyskujemy kreatywność, zapał i świeże spojrzenie.

Dlaczego urlop jest tak ważny dla nas i dla naszej organizacji i dlaczego powinniśmy z niego korzystać regularnie?

1. Na urlopie ładujemy akumulatory.

Człowiek to nie perpetuum mobile ani nie maszyna więc wypoczywać musi. Każdy organizm potrzebuje regeneracji żeby móc normalnie funkcjonować i cieszyć się zdrowiem i kondycją przez wiele lat. Więc przynajmniej dwa razy do roku powinniśmy solidnie naładować akumulatory.

2. Urlop pozwala odzyskać kreatywność.

Brak odpoczynku i ciągła praca zabija kreatywność. Nikt nie zaprzeczy że najlepsze pomysły każdemu z nas przychodzą „na świeżaka”. Tak więc każdy kto w swoich obowiązkach ma sporo zadań wymagających świeżych pomysłów i kreatywności MUSI regularnie resetować umysł i oczyścić ze „złogów zadaniowych”.

3. Urlop wydłuża nasze życie.

Zdaniem wielu specjalistów medycyny ryzyko zawału u osób które regularnie zaniedbują urlop tzn. zabierają pracę ze sobą lub w ogóle nie korzystają z urlopu rośnie o 50% w stosunku do osób korzystających z regularnego wypoczynku (np. w weekendy) i pamiętają o urlopach. Trzeba tutaj dodać że zawał to nie jedyne zagrożenie dla przemęczonego organizmu.

4. Urlop zapobiega wypaleniu.

Udany urlop to najlepsze lekarstwo a właściwie antidotum chroniący nas przed wypaleniem czy depresją. Za jeden z głównych czynników wypalenia uważa się długotrwały stres. Stres dla wielu z nas to nieunikniona codzienność, którą jednak potrafimy zauważyć i w pewnym sensie odczuć. Potrafimy a przynajmniej uczymy się na nią reagować i niwelować. Objawów, szczególnie tych wczesnych wypalenia czy depresji nie zauważamy więc ważna jest profilaktyka, np. w postaci dłuższego (niż weekend) odpoczynku od pracy.

5. Urlop redukuje stres.

Tempo w jakim żyjemy, terminy, zobowiązania, na każdym kroku mierzymy się z jakąś presją. Praca pod ciągłą presją utrudnia koncentrację, kreację a docelowo obniża poziom wydajności. Stres a szczególnie przewlekły stres to cichy zabójca. Coraz częściej słyszymy że stresu nie da się wyeliminować, trzeba się uczyć go oswajać i redukować. Jednak od czasu do czasu każdy organizm potrzebuje wentyla bezpieczeństwa, idealnym czasem jest do tego właśnie urlop.

6. Urlop źródłem motywacji do działania.

Dla wielu urlop może być kapitalnym motywatorem do pracy i realizacji zadań. Wakacje to dla wielu z nas czas na realizację marzeń związanych z zainteresowaniami, hobby itp. Dlatego wizja urlopu może generować dodatkowe pokłady motywacji i zaangażowania w dążeniu do celu. Sam urlop i jego spełnienie może być dla wielu właśnie celem do osiągnięcia.

Wypoczęty pracownik/menedżer to prawdziwy skarb. Liczne badania pokazują że osoby wypoczęte

  • znacznie łatwiej radzą sobie z problemami i wyzwaniami,
  • znacznie łatwiej potrafią wykreować nowe pomysły i rozwiązania,
  • znacznie szybciej i wydajniej realizują zadania

Wypoczęty zespół to mniej problemów i nieporozumień a znacznie więcej zrealizowanych pomysłów.
Resumując dobrze zaplanowany i udany urlop to same korzyści dla pracownika i pracodawcy.
No właśnie, kluczowe pozostaje słowo UDANY URLOP. Co zatem zrobić by urlop był udany a wypoczynek efektywny?

6 podstawowych zasad przygotowania do udanego urlopu:

1. Korzystaj regularnie z urlopu czyli idź w ogóle na urlop a nie zostawiaj go na później.

Niby oczywista oczywistość jak mawiał klasyk, ale okazuje się że nie dla wszystkich. Procent pracowników z niewykorzystanym urlopem cały czas maleje ale wciąż jest wyższy niż w wielu krajach Europy. To w pewnym sensie efekt ciągle jeszcze młodej gospodarki wolnorynkowej i społeczeństwa na dorobku. Jednak wyniki badań pokazują że nie tak do końca aspekt finansowy jest najbardziej istotny.
Na samej górze listy czynników i obaw które sprawiają że wielu z nas nadal deklaruje gotowość i dyspozycyjność dla firmy w czasie urlopu pojawiają się:

  • brak czasu – wg pracowników
  • stres i obawy wynikające z niepewności co będzie po powrocie z urlopu
  • poczucie niezastąpionym a właściwie obawa utraty poczucia byciem niezastąpionym
  • brak umiejętności oddzielenia życia prywatnego od zawodowego
  • obawy że firma nie da sobie rady bez nas – szczególnie w mniejszych organizacjach

Wniosek z tej listy nasuwa się jeden większość z tych czynników to efekt słabej organizacji, niskiej kultury zarządzania oraz słabej świadomości pracowników. Trzeba nad tym pracować latami a przede wszystkim zacząć pracować i to jak najprędzej.

Wracając jednak do samego urlopu to pierwsza i podstawowa zasada powinna brzmieć

WYKORZYSTAJ SWÓJ URLOP

Pracujesz przez cały rok na okrągło więc wypoczynek Ci się należy i nie rezygnuj z niego.

PAMIĘTAJ że każdy wypoczynek daje ogromnego kopa energii i w bilansie końcowym idąc na urlop zawsze zyskasz a nie stracisz. Nawet jak nie masz pomysłu, nie możesz wyjechać np. z powodów finansowych czy z przyczyn losowych to nie rezygnuj z urlopu. Już sam fakt oderwania się od pracy i zmiany środowiska chociaż na kilka dni czyni cuda.

Przykład zawsze idzie z góry więc jeśli jesteś szefem lub menedżerem dawaj dobry przykład i wykorzystuj swój urlop w pełni i efektywnie. Pilnuj polityki urlopowej i staraj się stwarzać warunki zachęcające do wykorzystywania urlopów przez podwładnych.

2. Zaplanuj termin urlopu

W pierwszej kolejności zaplanuj termin urlopu a najlepiej dokonaj wcześniej rezerwacji.
To sprawi że nie będziesz przekładał terminu i będziesz miał czas na poukładanie spraw w biurze i zaplanowanie działań tak by uwzględniały przerwę wakacyjną. Jeśli to zrobisz odpowiednio wcześnie to na pewno uda Ci się tak poukładać inne sprawy i dogadać z innymi by spokojnie i bez stresu wyłączyć się na czas urlopu.

Jeśli pracujesz w zespole to zapewne operujecie grafikiem urlopowym. Odpowiednio wcześnie ogłoszony pozwala skoordynować wyjazdy w zespole tak by nie było konfliktów. Musisz być jednak przygotowany na takowe – najlepiej jeśli ustalisz i spiszesz kodeks zasad obowiązujących w grupie gdzie jasno określisz m.in.:

  • ile osób może być na urlopie w tym samy czasie
  • maksymalny czas jednorazowego urlopu np. 2 tygodnie
  • plan zastępstw czyli kto z kim nie może iść w tym samym czasie
  • zasady priorytetów w momencie konfliktów terminów (np. staż, losowanie, historia itd.)
  • zasady akceptacji czyli np. najpierw akcept szefa a potem pracownik bookuje wczasy

3. Zaplanuj czas trwania urlopu

Wg psychologów idealny urlop to 3 tygodnie, minimalny to 4-5 dni, ale wydaje się że 2 tygodnie to optymalne rozwiązanie w dzisiejszych czasach. Dłuższy urlop powoduje że możemy jednak wypaść z rytmu i stracić tzw. ciągłość. Innymi słowy zbyt długa nieobecność może sprawić że będzie nam trudno wrócić do rytmu i będziemy potrzebowali znacznie więcej czasu na odrobienie zaległości i wdrożenie do spraw i projektów.
Zbyt krótki urlop sprawi że nie zdążymy naładować akumulatorów ale też nie zdążymy się wyłączyć z życia firmy. Jest jeszcze jedna pułapka. Przy zbyt krótkim urlopie osoby mające wiele zadań i odpowiedzialności nie robią przekazania bo może trwać dłużej niż sam urlop. Skutki takiego postępowania są łatwe do przewidzenia – spędzimy tych kilka dni na telefonie zamiast od niego odpocząć.

Tak więc kompromisem dzisiejszych czasów, oczekiwań pracodawcy oraz możliwości efektywnej regeneracji organizmu jest urlop dwutygodniowy.
UWAGA: Jeśli Twoja praca to nieustanny stres, konieczność podejmowania ważnych decyzji czy kreatywnego myślenia to zrób wszystko żeby jednak raz na kilka lat zafundować sobie prawdziwy restart w postaci 3-tygodniowego urlopu.

Skoro świetnie sobie radzisz z wieloma skomplikowanymi zadaniami i trudnymi decyzjami to na pewno poradzisz sobie z takim wyzwaniem jak dłuższy urlop raz na kilka lat. Specjaliści z zakresu psychologii zapewniają że organizm odwdzięczy Ci się z nawiązką a firma tylko na tym zyska bo wrócisz pełen energii, pomysłów i chęci do realizacji nowych wyzwań

4. Przygotuj firmę do urlopu.

Potraktuj urlopy w firmie jako jeden z ważnych projektów, mający istotny wpływ na funkcjonowanie Twojej organizacji.
Oprócz grafika i zasad z nim związanych jest jeszcze kilka istotnych elementów funkcjonowania każdej organizacji które pomagają bezboleśnie przetrwać firmie okres urlopowy. W większości są to procesy długotrwałe, dotyczące organizacji i zarządzania. Powinny mieć miejsce w każdej firmie a aspekt urlopów to tylko mała ich część.

PROWADŹ POLITYKĘ PERSONALNĄ I ZARZĄDZAJ TAK KOMUNIKACJĄ W FIRMIE by każdy pracownik miał zawsze zapewnione zastępstwo – nie tylko na wypadek urlopu ale w każdej innej sytuacji (np. szkolenie, choroba itp.). Podstawowe narzędzie to sprawnie i systematycznie używany system CRM lub jakaś jego forma.

Dzięki miejscu w którym znajdują się wszystkie dane o klientach, projektach oraz rozliczeniach

  • ludziom znacznie łatwiej zrobić przekazanie na czas nieobecności
  • zastępującym łatwiej orientować się i szybciej znaleźć ewentualne ustalenia z klientem

Najważniejszy jest KLIENT i MUSISZ zadbać o zachowanie ciągłości obsługi klienta.
Wiemy wszyscy że w obsłudze klientów (szczególnie kluczowych) istotne są również relacje. Dlatego szukaj rozwiązań by każdy z Twoich handlowców/opiekunów klienta miał swojego „dublera” w firmie, którego klient również zna. Nie chodzi o dublowanie relacji ale o poczucie bezpieczeństwa po stronie klienta że jest ktoś drugi w razie czego.

Te wszystkie działania zapewniają również spokojny urlop pracownika a to przecież również ważny element kultury organizacyjnej w Twojej firmie.

Czasem spotykam się szczególnie w mniejszy firmach z sytuacjami że jest tylko jedna osoba odpowiedzialna za jakąś procedurę czy tylko jedna osoba posiada jakieś unikatowe umiejętności. Osoby te nie mają swojego zmiennika. Zawsze namawiam by również takie sytuacje rozwiązywać dublerem dla komfortu urlopowego ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa firmy.

UWZGLĘDNIAJ ZAWSZE OKRES URLOPOWY we wszystkich większych przedsięwzięciach oraz projektach czyli na harmonogram działań nanieś grafik urlopów. Uwzględniaj też nieco dłuższe terminy realizacji niż zwykle. Unikniesz w ten sposób opóźnień lub przestojów.

BUDUJ ŚWIADOMOŚĆ I ZAUFANIE LUDZI. To naturalnie najdłuższy proces ale niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania Twojej organizacji. Kwestie urlopowe są jedynie pozytywnym skutkiem ubocznym, ale mogą też być wykorzystywane jako argumenty podczas budowania świadomości i zaangażowania.
Jak wykorzystać urlopy w budowaniu zaangażowania? Wykorzystując wizję spokojnego urlopu i bezstresowego z niego powrotu. Jeśli pracownicy zobaczą wymierne korzyści z wdrożenia procedur i systemu to łatwiej się z nim zaprzyjaźnią i rzetelniej będą wykorzystywać.

Skoro już zadbałeś o klienta, projekty, ludzi i procedury to czas na siebie samego.

5. Przygotuj siebie do urlopu

PRZEKAŻ STARANNIE WSZYSTKIE OBOWIĄZKI. Żeby urlop był spokojny i efektywny przekaż wszystkie obowiązki swojemu zastępcy lub podziel między kilka osób.
PAMIĘTAJ nie zostawiaj przekazania urlopu na ostatni dzień. Jeśli zaczniesz to robić w ostatni dzień to:

  • nigdy nie zdążysz tego zrobić i przeciągniesz na pierwsze dni urlopu
  • na pewno o czymś zapomnisz i znów przez pierwsze dni urlopu będziesz zajęty robotą
  • nie masz szans zrobić to rzetelnie więc odbije się to na ilości telefonów podczas urlopu
  • nie dasz szansy osobie zastępującej przejrzeć listy i skonsultować jej z Tobą więc znów zrobicie to w czasie urlopu.

DOBRA RADA
Przez lata pracy w korporacji uzbierało mi się tyle obszarów działania i zadań że z przekazania obowiązków robiło się całkiem spore zadanie. Tydzień przed urlopem starałem się zakładać listy zadań dla poszczególnych osób i sukcesywnie dopisywałem przez cały tydzień kolejne sprawy. W ten sposób:

  • minimalizowałem ryzyko zapomnienia o czymś ważnym
  • nie kolidowało mi to z bieżącą pracą,
  • zastępcy na bieżąco widzieli listy więc mogli odpytywać i wyjaśniać wątpliwości.

Tak przy okazji lista przekazań urlopowych to kapitalna okazja to przejrzenia swoich zadań i ewentualnej analizy co usprawnić, zmienić lub po prostu oddelegować innym.

POWIADOM WSZYSTKICH O SWOIM URLOPIE. Zawsze powtarzam to w rozmowach ze swoimi klientami chwal się swoim urlopem dwa razy; przed i po.
Po urlopie wiadomo – dyżurny temat każdej rozmowy. Jednak dla Ciebie i Twojego komfortu istotne jest by Twoim kluczowi partnerzy wiedzieli o Twoim urlopie przed jego rozpoczęciem.
PAMIĘTAJ, znów ta sama zasada, im wcześniej ich powiadomisz tym lepiej …dla Ciebie.

Jeśli zrobisz to odpowiednio wcześnie to dasz klientowi i przede wszystkim sobie szansę domknąć niektóre ważne dla niego tematy. Najgorsze co możesz zrobić to zaskoczyć swoich kluczowych partnerów informacją o swojej dłuższej nieobecności w autoresponderze. Prędzej czy później odbije się to na Twoim komforcie podczas urlopu lub co gorsza na relacjach po urlopie.
AUTORESPONDER oczywiście powinien być a w nim kluczowe informacje:

  • jak długo jesteś nieobecny, dokładnie od kiedy do kiedy
  • że w czasie urlopu jesteś po prostu niedostępny lub z bardzo ograniczoną dostępnością ale są w biurze dobrze poinformowani zastępcy
  • czy poczta jest przekierowana automatycznie
  • kontakt do osoby lub osób zastępujących
  • jeśli więcej osób to zaznacz kto w jakim zakresie Cię zastępuje
  • kontakt do biura na wszelki wypadek – taki który zawsze jest odbierany

Dobrze skonfigurowana autoodpowiedź w poczcie to znów gwarancja spokojnego urlopu a dla partnera poczucie bezpieczeństwa że nie został sam z problemami na czas Twojego urlopu.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ I SAMODZIELNOŚĆ ZESPOŁU. Jeśli jesteś właścicielem lub menedżerem pracuj przez cały rok nad odpowiedzialnością i samodzielnością zespołu.

Wielokrotnie podczas rozmów z właścicielami słyszałem argumenty typu „nie mogę iść na urlop bo ludzie sobie sami nie poradzą” albo wariant drugi „byłem na urlopie ale właściwie to cały czas na telefonie i pod mailem bo musiałem pilnować interesu bo kto jak nie ja …” Zawsze pytam wtedy A czyja jest to wina? Bo raczej nie ich tylko Twoja. Chyba działa bo prędzej czy później wracał ten wątek na kolejnych spotkaniach, często z prośbą o pomoc w zmianach.

Budowanie zaangażowania i odpowiedzialności a tym samym samodzielności to temat na wiele wpisów ale warto wspomnieć że dobrze zmotywowany i zaangażowany zespół na pewno poradzi sobie przez dwa tygodnie bez Ciebie.

Badania wykazują że aż 80% ludzi deklaruje chęć zaangażowania w życie firmy i chcą być doceniani. Cała sztuka polega na tym by im zaufać, dać im taką szansę i przede wszystkim stworzyć ku temu warunki.

Coraz więcej firm to widzi i zaczyna doceniać. Jeśli jeszcze tego nie wdrażasz u siebie to zacznij nad tym pracować a jednym z efektów będą spokojne urlopy od następnego sezonu. Masz co najmniej pół roku albo rok na zmianę swojej organizacji i kultury zarządzania ze wszystkimi tego korzyściami i zaletami. Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać lub nie masz czasu poproś specjalistów, możesz też skorzystać z mojego programu.

Wszystko się udało więc czas zacząć udany urlop. Co zatem robić już podczas wakacji a czego unikać by urlop był udany?

Poznaj podstawy sztuki efektywnego wypoczynku

1. Włącz tryb odpoczynek

Wiem że nie jest to łatwe ale postaraj się jak najszybciej przełączyć tryb „praca” na tryb „wypoczynek” czyli zrób wszystko by Twój organizm zauważył że jesteś na urlopie. Rób w tym czasie wszystko inaczej niż zwykle;

  • zmień harmonogram dnia,
  • zwolnij,
  • uprawiaj inny wysiłek niż na co dzień

Daj znać organizmowi że jest inaczej i że będzie tak przez jakiś czas, ten szybko się zorientuje i odpowiednio zareaguje z korzyścią dla Was obu. 😉
DOBRA RADA
Jeśli wiesz że masz z tym kłopot to tak zaplanuj działania (patrz pkt Organizacja) lub zaangażuj bliskich by pomogli Ci zapomnieć o obowiązkach zawodowych. Po kilku dniach zobaczysz różnicę i poczujesz prawdziwą przyjemność z relaksu.

Dla wielu brzmi dziwnie ale z doświadczenia wiem że dla większości zapracowanych taka zmiana to prawdziwy szok i wypoczynku trzeba się nauczyć jak każdej innej umiejętności.

2. Urlop jest dla Ciebie

Planując miejsce oraz formę wypoczynku w pierwszej kolejności pomyśl co sprawi Ci frajdę i pozwoli zapomnieć o pracy. Ważne jest by urlop był zgodny z Twoją mentalnością i dawał Ci przyjemność i byś robił to co lubisz.

Nie eksperymentuj z pomysłami zasłyszanymi w biurowej kuchni tylko dlatego żeby zaimponować innym. Z urlopu masz wrócić wypoczęty i naładowany pozytywną energią a nie zmęczony i zestresowany. Żadne lajki w portalach społecznościowych ani rankingi atrakcyjności w biurze nie zamienisz na energią ani świeżość potrzebną na kolejnych kilka miesięcy.
Planując urlop pomyśl również z kim się na niego wybierasz. Podobnie jak wyżej pamiętaj że to jest czas dla Ciebie i Twoich bliskich więc przed decyzją warto pomyśleć:

  • czy wolicie sami decydować co i gdzie robić?
  • czy jesteście gotowi na kompromisy dla całej szerszej grupy?
  • no i czy w ogóle pasujecie do siebie?

Odradzam również urlop w towarzystwie znajomych z pracy, prędzej czy później skończy się długimi dyskusjami o robocie.

3. Organizacja

Mimo że to czas luzu to jednak odrobinę organizacji nie zaszkodzi. Jeśli jesteś osobą z definicji zorganizowaną nie daj się „wkręcić” w spontaniczne wakacje i odwrotnie, jeśli szukasz na urlopie spontaniczności nie wybieraj zaplanowanych przez kogoś wakacji.

Organizacja i chociaż częściowe planowanie przydaje się również w sytuacjach gdy nie potrafisz się sam przełączyć na tryb urlopowy lub zapomnieć o pracy. Taki lekki „reżim” zaplanowanych wycieczek, aktywności pomaga i łatwiej pozwala zająć myśli czymś innym przez pierwsze dni, potem już samo poleci. 😉
PAMIĘTAJ żeby jednak nie przesadzić i nie planować zbyt dużo bo znów wpadniesz w spiralę czasu i zadań.
PAMIETAJ również by nie planować wyjazdu urlopowego „od deski do deski”. Zaplanuj spokojny wyjazd np. w drugi dzień urlopu i powrót też z zapasem 1-2 dniowym tak byś mógł spokojnie wrócić do pracy świeży i wypoczęty.

4. Nie zabieraj roboty ze sobą

Pod żadną z możliwych postaci.
Postaraj się zakończyć wszelkie kontakty z firmą najpóźniej w pierwszych dwóch dniach urlopu, wiadomo że możesz o czymś zapomnieć w przekazaniu lub zastępcy mogą mieć jeszcze jakieś pytania ale 1 dzień powinien wystarczyć na zamknięcie wszystkiego.

Ogranicz kontakty służbowe do minimum a najlepiej wyłącz je zupełnie. Jeśli możesz to schowaj telefon służbowy głęboko.
Jeśli jednak musisz utrzymywać kontakt to ogranicz go do minimum. Nie odbieraj wszystkich telefonów i nie oddzwaniaj natychmiast. Część ludzi po prostu nie wie że jesteś na urlopie (możesz zmienić na czas urlopu automatyczną sekretarkę w telefonie), część dzwoni z przyzwyczajenia. Większość z tych spraw sama się rozwiąże lub załatwią je zmiennicy tyko daj im szansę. Umów się że będziesz dostępny tylko dwa razy w tygodniu a w razie pożaru niech wyślą po prostu sms-a.

5. Zabierz lektury lekkie i przyjemne.

Często spotykanym zjawiskiem jest zabieranie na urlop zaległej literatury fachowej. Nie polecam tego rozwiązania z racji tego że na urlopie powinieneś jednak odpocząć od pracy. Jest jeden wyjątek kiedy to praca faktycznie jest Twoją pasją a lektura absolutnie sprawia Ci frajdę a nie powoduje że w głowie kłębi się mnóstwo tematów związanych z pracą i problemami.

Jeśli już faktycznie musisz to polecam rozwiązanie o którym pisałem tutaj czyli czytaj ale wszelkie zalążki pomysłów i inspiracje umieszczaj w inkubatorze pomysłów i wróć do nich po urlopie.

6. Decyzje strategiczne zostaw na pierwszy tydzień po urlopie.

Nie jest dobrym pomysłem zabieranie się na urlopie za myślenie nad strategicznymi decyzjami bo masz więcej czasu i luzu. Czasem jednak pomysły same się rodzą gdy nam się zluzuje w głowie. Pomysł koniecznie zapisz ale analizę i decyzje zrób zaraz po urlopie kiedy masz jeszcze świeżą głowę, ale nie w pierwszy dzień. Najlepiej po kilku dniach kiedy już poradzisz sobie z powakacyjnym spleenem o czym w kolejnym wpisie.

Reasumując, urlop jest nam niezbędny a na jego dobrym wykorzystaniu zyskuje zarówno pracownik jak i pracodawca. Żeby spędzić udany i efektywny urlop trzeba go potraktować jako ważny dla nas projekt. Trzeba się do niego przygotować i mądrze zaplanować, nawet ten spontaniczny. Wreszcie żeby firma sprawnie funkcjonował w trakcie okresu urlopowego warto myśleć o tym przez cały rok. Umiejętnie prowadzona polityka urlopowa może być świetnym polem do prac nad zaangażowaniem i samodzielnością zespołu a nawet nad kulturą zarządzania w firmie. Do czego gorąco namawiam.

Zapraszam do kontaktu

Masz pytania dotyczące marketingu B2B? Zobaczmy czy mogę Ci pomóc.